Sıkça Sorulan Sorular


1İşitme Cihazı Hangi Durumlarda Kullanılır
Hastada mevcut işitme kaybının ilaç ya da ameliyatla düzelme ihtimalinin olmadığı veya düzelme ihtimali olsa bile özellikle ameliyatların riskli bulunması durumunda işitme cihazı kullanılır. Genellikle iç kulakla ilgili (sensörinöral) işitme kayıplarında ancak bazen orta kulak problemlerinde de kullanılırlar. İşitmenin tamamen kaybolduğu durumlarda ise işitme cihazı fayda vermez.
2İşitme Cihazları Nasıl Çalışır?
Neredeyse her tür işitme cihazı, sonuçlarının her bir kişi için farklı olması gerekmesine rağmen, benzer şekilde çalışıp işlev görür İşitme cihazları ANALOG ve DİJİTAL işitme cihazları olmak üzere ikiye ayrılır. Analog işitme cihazları , dış sesleri tamamen yükseltirken; dijital işitme cihazları yazılım bazlı çalışırlar ve sesleri işlemler, süzdürür ve kişinin konforlu dinlemesine olanak sağlayacak şekilde kulağa iletirler. Günümüz teknolojisinde dijital işitme cihazları oldukça hızlı bir gelişim içindedir ve her geçen gün sağlanan yeniliklerle konuşmaları daha iyi ayırt edebilme avantajlarının yanı sıra, kullanıcının modern yaşantısına uygun teknolojik özelliklerle donatılmaktadırlar.
3İşitme Cihazı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
İşitme cihazınızı almadan önce mutlaka kulağınıza uygulamasını yapıp, sesini dinleyip kısa bir sürede olsa sesini deneyiniz. Alacağınız işitme cihazının kalitesiyle birlikte, cihazı alacağınız işitme merkezinin hizmet kalitesi de çok önemlidir. Bu nedenle hizmet kalitesine güven duyduğunuz bir işitme merkezinden işitme cihazı almanız cihazdan daha fazla fayda görmenizi sağlayacaktır.
4Neden işitme testi yapılır?
İşitme testleri hastaların muhtemel bir işitme kaybının derecesinin ve şiddetinin belirlenmesi,duyduğu seslerin hassaslığının ölçümümünü ve buna bağlı olarak kullanması gereken işitme cihazının ,kullanılması amacıyla yapılan,yaklaşık 20- 30 dakika süren testlerdir.
5İşitme cihazına alışmak için yapılması gerekenler
İşitme Cihazına Alışmak Süreç Gerektirir Medikal tedavinin bittiği noktadan itibaren işitme cihazı kullanılır. Ancak işitme cihazı kullanıldığında, bazı kurallara dikkat etmek gerekir. Bünyeden bünyeye değişmekle birlikte, ilk defa işitme cihazı kullanan hastalar;
  • 1.hafta, günde 2 saat sakin ortamda
  • 2.hafta, günde 4 saat sakin ortamda
  • 3.hafta, günde 8 saat sakin ortamda
  • 4.hafta günde, 12 saat; 8 saati sakin ortamda 4 saati dışarıda
  • 5.hafta tam gün serbest.